Buďánky
rezidenční
detail projektu
...že nám někdo nebo něco chybí, většinou poznáme, až když to ztratíme...
Pozvolna jsme z očí ztratili Buďánka, chudou kolonii z dob, kdy toto místo bylo periferií Prahy. Ještě máme malebnou, nekomponovanou skrumáž domků v paměti, ale už vidíme jen její torzo. Začínáme si silně uvědomovat prázdno, které tu zbylo.
Teď, zdá se, nemáme náladu na další reklamami nablýskaný development. Spíše než budovatelské nadšení cítíme únavu, nostalgii. Chceme získat čas na přemýšlení o tom, co dál?
Náš návrh je jakýmsi bilancováním nad významem tohoto místa a smysluplným odpočinutím si po době boomu. Není to zmrazení, konzervace, není to ani bezhlavá rekonstrukce nebo vytvoření skanzenu. Je to tvůrčí rozjímání nad obrazem místa s využitím potenciálu a energie probouzejících se občanských aktivit a komunity. Nabízíme strategii, jak probudit Buďánka bez velkých investic, bez nákladných projektů a komplikovaných a dlouhých správních řízení.
Vycházíme z toho, co je; zachované stopy dřívější zástavby - opěrky, podezdívky, základy. Stačí je jednoduše zabezpečit, očistit a mohou sloužit jako terasy, plata, zpevněné plochy pro různé druhy venkovních aktivit. Postupně navrhujeme vztyčovat nad zachovanými základy jednoduché konstrukce citující tvar již neexistujících domů nebo střech (ve formě stanu, pergoly, fóliovníku, přístřešku). Lowcostovými metodami tak můžeme vytvořit venkovní hospůdky, stanové čajovny, skleníky pro urban gardening, open air scény, taneční parkety, party stany, pískoviště, brouzdaliště, hřiště na pétanque, venkovní dílny... škála je nekonečná. Jediným jednotícím prvkem je, že forma objektu bude citací objektu zde dříve stojícího. Dřívější dělnickou kolonii nahradí kolonie zájmových a alternativních společenských aktivit.
Území jsme zinventarizovali. Je zde k dispozici cca 21 objektů v různém stupni poškození, různých velikostí. Navrhujeme postupovat od těch investičně méně náročných k nákladnějším a sofistikovanějším. Jako první doporučujeme atraktor v podobě vyhlídkového místa se sezónní kavárnou - klubovnou. A následně postupovat podle potřeb a možností. Obnova samotné mlékárny č.p. 137 pak bude už reagovat na konkrétnější potřeby. Vzhledem k charakteru jejího poškození, se jen na prosté zabezpečení objektu bude muset vynaložit poměrně dost kvalifikované práce, tedy peněz. Kdežto zpřístupnění a vyčištění zbořenišť lze zrealizovat formou brigád, dobrovolnických aktivit, workshopů apod.. v řádově jiných nákladech.
Dáme tak prázdnotě, která tu po zmizelých Buďánkách zbyla, reálný rozměr a tvar. Obnovíme obraz místa, kontury původní zmizelé veduty. Ale naplníme ho současným aktuálním životem.